web analytics

Uważaj na pozaodsetkowe koszty kredytów.
Sprawdź, gdzie mogą czaić się pułapki

Kredyt gotówkowy IN bank

 • Pierwsze miejsce w rankingach
 • Do 50 000 zł
 • RRSO: nawet 10,14%

Kredyt gotówkowy BGŻ BNP PARIBAS

 • Wstępna decyzja przez telefon
 • Na samochód, motor, quada
 • RRSO: 18,05%

Kredyt gotówkowy Ferratum

 • Minimum formalności (bez BIK)
 • Decyzja w 15 minut
 • Pierwsza pożyczka do 3000 zł

Obecnie w Polsce obowiązują rekordowo niskie stopy procentowe. Ich niska wysokość sprawia, że koszty odsetkowe wszelkiego typu zobowiązań bankowych spadły o 5-6 procent w skali roku. Banki starają się więc zrekompensować sobie zmniejszone zyski w inny sposób.

Ustawa antylichwiarska

Bankom nie wolno oferować zobowiązań finansowych o oprocentowaniu nominalnym wyższym niż 4-krotność stopy lombardowej NBP. Oznacza to, że placówki bankowe mogą próbować rekompensować sobie niskie odsetki jedynie poprzez narzucanie klientom różnego typu kosztów pozaodsetkowych. Warto pamiętać, że bardzo często ich wysokość jest niemalże tak samo duża jak wysokość odsetek naliczonych zgodnie z zapisami zawartymi w ustawie antylichwiarskiej.

Prowizje i ubezpieczenia

Przez pozaodsetkowe koszty wierzytelności zaciąganych w bankach należy rozumieć przede wszystkim prowizje i ubezpieczenia. Warto zaznaczyć, że ich pobieranie jest w pełni legalne, gdyż ustawa antylichwiarska reguluje jedynie wysokość odsetek, nie wpływając przy tym na wysokość kosztów dodatkowych. Przeglądając oferty wsparcia finansowego oferowanego przez banki, należy więc zwrócić uwagę na to, czy dana placówka nie pobiera prowizji i czy nie żąda ona zakupu ubezpieczenia.

Banki nie mają prawa zatajać tychże opłat, jednak praktyka pokazuje, że w reklamach często mówi się jedynie o wysokości oprocentowania nominalnego, które nie jest wymiernym wskaźnikiem tego, ile w rzeczywistości będzie kosztować nas spłata zadłużenia. Znacznie lepszym tego wskaźnikiem jest bowiem RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania.

RRSO - jak je poznać?

Aby dowiedzieć się, jaka jest wysokość rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania w przypadku danego zobowiązania, należy poprosić pracownika danej placówki o szczegółowe wskazanie wszystkich kosztów, które należy uwzględnić przy obliczaniu wysokości kwoty, którą trzeba będzie spłacić w zamian za wypłatę wsparcia gotówkowego. Należy podkreślić, że pracownik oddziału nie ma prawa odmówić nam udzielenia takich informacji, gdyż jest do tego zobowiązany prawnie. Powinien on zatem wskazać każdego klientowi, jaka będzie wysokość oprocentowania, prowizji czy dodatkowego ubezpieczenia spłaty wierzytelności oraz zaznaczyć, jaki procent RRSO będą stanowić te koszty w przypadku zaciąganego przez nas zobowiązania. Informacje te powinny być przekazane klientowi nawet wtedy, gdy nie poprosi on sam o ich przedstawienie.

Wierzytelność modelowa

Warto podkreślić, że symulacja kosztów wierzytelności nie powinna być przedstawiana jedynie na kredycie modelowym, ale na parametrach dotyczących zobowiązania, o którego wypłatę wnioskuje dany klient. Wnioskodawca powinien mieć bowiem szansę dokładnego poznania kosztów wierzytelności, którą jest zainteresowany, a także poproszenia placówki o zrezygnowanie z części opłat, jeżeli uważa on, że są one zbyt wysokie. Oznacza to, że wnioskodawca ma prawo występować w oddziale z prośbą o brak naliczania prowizji, ubezpieczenia od utraty pracy czy opłat przygotowawczych za rozpatrzenie wniosku.

Szczególnie polecana oferta:

 • BGŻ BNP PARIBAS
 • Błyskawiczna decyzja!
 • Do 200 000 zł
 • Krótki i prosty formularz
 • Niskie RRSO
 • Cała procedura przez stronę banku
 • Okrest kredytowania do 10 lat
 • Na dowolny cel

Ostatnie artykuły:

kredyt gotówkowy bez wychodzenia z domu

Kredyt gotówkowy bez wychodzenia z domu

Rosnąca konkurencja pomiędzy bankami a podmiotami udzielającymi tak zwanych chwilówek sprawiła, że...

Jak znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy

Jak znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy

Każdy kalkulator, mimo że tworzy symulację w oparciu o inne dane, umożliwia też skontaktowanie...

Pożyczka nie może być uznana za koszt firmy

Pożyczka nie może być uznana za koszt firmy

Pomoc finansowa udzielana na zasadzie pożyczki nie jest niczym niespotykanym wśród przedsiębiorców. Korzysta z...

kredyt gotówkowy bez wychodzenia z domu

Pozaodsetkowe koszty kredytów


Obecnie w Polsce obowiązują rekordowo niskie stopy procentowe. Ich niska wysokość sprawia, że koszty odsetkowe wszelkiego...

kredyt gotówkowy czy karta kredytowa?

Co się najbardziej opłaca: kredyt gotówkowy czy karta kredytowa?

Porównanie opłacalności najbardziej popularnych produktów finansowych dla klientów indywidualnych może...

x
Nasza strona korzysta z plików cookies wyłącznie w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania. Przeglądając naszą stronę wyrażasz na to zgodę.